CİHANGİR HALK EĞİTİMİ MERKEZİ

En Büyük Savaş, Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır.

  • https://www.facebook.com/cihangirhalkeğitimmerkezi
ATATÜRK
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret162749
Üyelik Girişi
Site Haritası
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
ORYANTASYON EĞİTİMİ BAŞVURU FORMU

Tarihçemiz

CİHANGİR PRATİK KIZ SANAT OKULU

Okulumuz, Cihangir yokuşundan aşağıya doğru giderken, karşıda beliren muhteşem deniz manzarasının büyüsüne kapılıp, farkına varılmayan, en az 250 yıllık, küçük bir binada, eğitim öğretimine devam etmektedir.

Hangi zamanda ne maksatla kullanıldığı net olmamakla birlikte, bazı kaynaklarda bitişiğinde bulunan Cihangir Camisiyle aynı zamanda yapıldığı ve Sıbyan Mektebi olarak kullanıldığı tahminen belirtilmektedir. Bazı kaynaklara göre ise; Uzun süre Hafız Efendi adında bir zat tarafından Medrese olarak kullanıldığı yazılmaktadır.

Tapu kayıtlarında Kanuni Sultan Süleyman Vakfı adına kayıtlı iken İstanbul asliye 6. Hukuk Hakimliğinin 26/18/966 tarih, 966/898 sayılı ilamına istinaden İstanbul Vilayeti özel idaresi adına “Ahşap Mektep” vasfıyla tescili yaptırılmıştır.

Binada 26 yıl Cihangir ilköğretim okulu eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmüş, dar gelmeye başlayınca, vakıftan bir sınıf ilave edilmiştir. (bahçe girişinde soldaki sınıfın tabanı vakfa aittir). Bina 1971 yılında İl Onayı ile okulumuz adına tahsis edilmiştir.
1972-1972 ders yılında okulumuz Eğitim Öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Bina, tek katlı, çoğunun kapısı bahçeye açılan, birbirinden bağımsız birimler, şeklinde bir yapıya sahiptir. Binada 1 Giyim Atölyesi, 1 El Sanatları Atölyesi, 1 Resim Atölyesi, 1 Seramik ve Cam Füzyon, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Çok Amaçlı sınıf, olmak üzere eğitim öğretim yapılan toplam altı (6) sınıf, 1 Öğretmenler Odası, 1 Müdür Odası, 1 Müdür Yardımcısı odası olarak kullanılan 3 birim, mutfak, depo,WC, gibi maksatlarla kullanılan 5 birim bulunmaktadır.

Kuruluş amacı,  Dünden bugüne Eğitim ve kültürel Faaliyetleri

Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü misyonuna uygun olarak “Örgün eğitim kurumlarını tamamlamış, herhangi bir kademesinden ayrılmış veya bu sisteme hiç girmemiş genç kız ve kadınlarımıza değişik süre ve kademelerde düzenlenmiş modüler programlarla meslek eğitimi vermek” olan bir yaygın eğitim kurumu olarak açılmıştır. Şunu da
belirtmek gerekir ki, Bu okulların genel amaçları sade basit el becerilerini geliştirmek değildir; Kadının toplumu şekillendirme konusunda temel faktör olduğu gerçeği ile hareket ederek,kadınlarımızın sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanda bilinçlendirilmesi, girişimci ve yenilikçi olmaları için de çalışır.

Cihangir pratik kız sanat okuluna okuma-yazma bilen bireylerden üniversite öğrenimi yapmış olanlara kadar herkes girebilir. Hatta okuma yazma bilmeyen bireylere önce okuma yazma öğretimi yapılabilmekte, veya yönlendirilmekte ve daha sonra istediği kursa katılması sağlanmaktadır. Yaş itibarıyla okulumuza zorunlu eğitim çağını tamamlamış her birey kayıt yaptırabilir. İlk açıldığı yıllar
düşünüldüğünde, Her yaştan her eğitim seviyesinden öğrenci alabilmesi, ayrıca özel kursların veya belediyelerin kurs açmaması okullarımıza yüksek talep sağlamış, yaptığı her çalışma bayanlar tarafından benimsenmiştir.

Yetmişli yıllarda süregelen sosyal etkinliklerin çok olmayışı, olanlara ise bayanların gidemeyişleri Okulumuza otomatik olarak sosyal etkinlik misyonu kazandırmıştır. Bu misyonla, kısıtlı imkan ve mekanlarıyla düzenlediği Defile, kermes ve sergiler, bir şenlik, bir festival havasında gerçekleşmiştir. Okulumuz programları çeşitli yıllarda gözden geçirilmiş o dönem için en yaygın olarak giyim, el sanatları, resim, çocuk gelişimi eğitimi, ev ve aile yönetimi,beslenme ve nakış alanlarında olmuştur.

Giderek özel kursların benzer kurs açmaları, belediyelerin kendi bünyelerinde açtıkları kursların hızla yaygınlık kazanmaları talepte azalmalara neden olmuştur. Hızla azalan öğrenci sayısın artırmak maksadıyla program çeşitliliğine gidilmiş ve yeni alanlar açılmış, yeni atölyeler donatılmıştır.

Seramik-Cam Füzyon, Yağlı Boya Tablo, Modelistlik, Yelkencilik, Bilgisayar, İngilizce bu çeşitliliğin birer örneğidir.

Okulumuzda sayılan kurs eğitim etkinlikleri yanında sosyo-kültürel etkinliklerde yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse,

Giyim-modelistlik kurslarında; tasarım yapılan işyerlerine, defilelere gezi düzenlemek, okul içersinde mini kıyafet defilesi sunmak, kurs öğrencileri arasında tasarım yarışması yapmak,

El Sanatları kurslarında; Çanta kemer tasarım işyerlerine, nakış elsanatları sergilerine gezi, okul içersinde, kemer-takı-çanta tasarımı defilesi düzenlemek,
kursiyerler arasında tasarım yarışması yapmak.

Resim-Grafik Kurslarında; Açılan Resim sergilerine, müzelere gezi düzenlemek, kursiyerler arasında en güzel şehir fotoğrafı yarışması düzenlemek,

Çocuk Gelişimi kurslarında; Anaokulları, anasınıfları ve rehabilitasyon merkezlerine ziyaretler düzenlemek, 

Öğrenci profili bakımından da farklılaşan okulda öğrenciler geliş amaçlarına göre birkaç bölümde ele alınabilir.

  • Meslek-Alan değiştirmek isteyen lise mezunları; geçmek istedikleri alanın tüm modüllerini kurs şeklinde devam ederek tamamlama belgesi almak üzere okulumuz devam etmektedirler.
  • Sosyal ve zihinsel sınırlılığı olan yetişkinler; bu özellikte olan yetişkinler, enerjilerini boşaltmak, temel sosyal becerilerini geliştirmek, el becerisi edinmek amacıyla aileleri tarafından getirilip götürülmektedir.
  • Çoluğunu çocuğunu büyütmüş, evlendirmiş, emekliye ayrılmış/evde yalnız kalmış yetişkinler; Haftanın bir günü kendi isteğine, hobisine göre okulu sosyal faaliyet olarak, terapi olarak  gören orta yaş üstü bayanlar okulumuza devam etmektedir.
  • Kendi mesleğinin, mesaisinin yanı sıra bir hobi edinen, bu hobiyi sanata dönüştürmek isteyen, boş zamanlarını değerlendirmek veya hobisi için boş zaman oluşturan yetişkinler, çalışanlar.
  • Okullarında fazla uygulama imkanı bulamayan, üniversitelerin moda tasarımı gibi bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri.
  • Ve bir grup da okulu desteklemeyi, geliştirmeyi,ilke edinmiş,  okul sorunlarıyla ilgili bir şeyler yapmaya çalışan,  okulu sahiplenmiş, Okul Aile birliği kursiyer üyeleri.

Son yıllarda
yavaş yavaş feodalleşen, hantallaşan yapısını yeni bölümlerle yani uygulamalarla
kırmaya başlayan okul, farklı kesitlere hitap edecek çalışmalar arayışındadır.

Kurulduğundan bu yana Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren okulumuz. 20/03/2012 tarihinden itibaren Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır.

06/09/2012 tarihinde Bakanlık onayı ile Halk Eğitimi Merkezine dönüştürülmüştür. 

MEB HABER

Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°