CİHANGİR HALK EĞİTİMİ MERKEZİ

En Büyük Savaş, Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır.

  • https://www.facebook.com/cihangirhalkeğitimmerkezi
ATATÜRK
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret162750
Üyelik Girişi
Site Haritası
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
ORYANTASYON EĞİTİMİ BAŞVURU FORMU

Hakkımızda

 

 

 

 

                                                                                

 

 

 

 

T.C.
BEYOĞLU KAYMAKAMLIĞI
Cihangir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü

 

 

 

 

BRİFİNG DOSYASI

2015-2016

 

 

İSTİKLAL MARŞI

 

 

 

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;     

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

 

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...

Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

 

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

 

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

 

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.

Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

 

 

 

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

 

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

 

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:

Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.

Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

 

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,

Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,

Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;

O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

 

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

 

M.Akif ERSOY

 

 

EĞİTİM POLİTİKAMIZ

 

Cihangir Halk Eğitimi Merkezi olarak çıktığımız bu yolda Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, Onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz diyen Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ilke ve inkılâplarının ışığında durmadan ilerleyen ve geleceğe umutla bakan bir gençlik yetiştirmeyi ilke edinmiş bulunmaktayız.

 

Eğitim, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Okulumuzda farklı ağırlıklar gösteren dallarda sanatçı yetiştirilmesi, toplumun sanatsal yapısının evrensel değerlere ulaştırılması, sanatın ve endüstrinin gelecek kuşaklara kendi meslek alanlarında yetkili ve bilgili elamanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Eğitimin hedefi, öğrencinin eğitim süresi boyunca yaratıcı gücünü açığa çıkarmak, sezgiler geliştirmek, araştırma, bulma, uygulama, deneme denetleme ve sonuçlandırma süreçlerini içeren bilimsel metotlar çerçevesinde düşünmesini kazandırmaktır. Öğrencinin çağdaş sanat ve bilimsel araştırma yöntemleri ile kazandığı bu yetenekleri endüstri alanında uygulaması arzulanmaktadır. Hizmetin amacı, sanatın duygusallığı ve bilimin araştırıcılığı içinde toplumun maddesel ve ruhsal ihtiyaçlarına cevap verirken, daha üst düzeyde zevkin gelişmesini sağlamak, eğitici ve sorumlu sanat üreticileri yetiştirmektir.

 

 

 

 

Alpay TÜRKKAN
Cihangir Halk Eğitimi
 Merkezi Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurum Adı

Cihangir Halk Eğitimi Merkezi

Adresi

Pürtelaş Hasan Efendi Mah. Samanyolu Sok. No:10 Cihangir/Beyoğlu

Telefon No

(0212) 2456338

Fax No

(0212) 2933219

Öğretim Şekli

Tam Gün Tam Yıl

Eposta Adresi

750005@meb.gov.tr

Web Adresi

www.cihangirhem.k12.tr

 

MİSYONUMUZ
Hayat boyu öğrenmeyi yaşam tarzı haline getirerek, bireyleri toplumsal hayatın içine çekmek, farklı alanlarda açılan kurslarla nitelikli bir meslek kazandırmak ve hayallerini gerçekleştirmelerini sağlamak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VİZYONUMUZ
   Bireylerin eğitim danışmanlığını üstlenen, zengin sanat ve kültürel etkinlikleri ile hedeflerine planlı bir şekilde yürüyebilen, örnek, lider bir kurum olmak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İDARİ KADROMUZ


Alpay TÜRKKAN
Kurum Müdürü


F.Selma ÇAKIR
Müdür Yardımcısı


Arzu SANCAR
Müdür Yardımcısı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       M.Resul ÖZENÇ
     Müdür Yardımcısı
 

 

 

 

 

 

EĞİTİM KADROMUZ

 

Neriman KAYA KELLECİ
Çocuk Gelişimi Öğretmeni

 

 

 

                                                                

 

 

Sezen ATA
İngilizce Öğretmeni

Gülten KABAK
El Sanatları Öğretmeni

Reyhan ÖZGÖNEN
Resim Öğretmeni

Faik TUNÇTAN
Okuma Yazma Öğretmeni

Önder SUCUK
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Nergis BİLTEKİN
Kurs Öğretmeni

Yasemin KETENCİOĞLU
Çocuk Gelişimi Öğretmeni

Sevgi GERGİN
Giyim Üretim Tek. Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURUMUN TARİHÇESİ

Okulumuz, Cihangir yokuşundan aşağıya doğru giderken, karşıda beliren muhteşem deniz manzarasının büyüsüne kapılıp, farkına varılmayan, en az 250 yıllık, küçük bir binada, eğitim öğretimine devam etmektedir.Hangi zamanda ne maksatla kullanıldığı net olmamakla birlikte, bazı kaynaklarda bitişiğinde bulunan Cihangir Camisiyle aynı zamanda yapıldığı ve Sübyan Mektebi olarak kullanıldığı tahminen belirtilmektedir. Bazı kaynaklara göre ise; Uzun süre Hafız Efendi adında bir zat tarafından Medrese olarak kullanıldığı yazılmaktadır. Tapu kayıtlarında Kanuni Sultan Süleyman Vakfı adına kayıtlı iken İstanbul asliye 6. Hukuk Hâkimliği’nin26/18/966 tarih, 966/898 sayılı ilamına istinaden İstanbul Vilayeti özel idaresi adına “Ahşap Mektep” vasfıyla tescili yaptırılmıştır. Binada 26 yıl Cihangir ilköğretim okulu eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmüş, dar gelmeye başlayınca, vakıftan bir sınıf ilave edilmiştir. (bahçe girişinde soldaki sınıfın tabanı vakfa aittir). Bina 1971 yılında İl Onayı ile okulumuz adına tahsis edilmiştir.
1972-1973 ders yılında okulumuz Eğitim Öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Bina, tek katlı, çoğunun kapısı bahçeye açılan, birbirinden bağımsız birimler, şeklinde bir yapıya sahiptir. Binada 1 Giyim Atölyesi, 1 El Sanatları Atölyesi, 1 Resim Atölyesi, 1 Seramik ve Cam Füzyon, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Çok Amaçlı sınıf, olmak üzere eğitim öğretim yapılan toplam altı (6) sınıf, 1 Öğretmenler Odası, 1 Müdür Odası, 1 Müdür Yardımcısı odası olarak kullanılan 3 birim, mutfak, depo, WC, gibi maksatlarla kullanılan 5 birim bulunmaktadır.
Kuruluş amacı,  Dünden bugüne Eğitim ve kültürel Faaliyetleri Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü misyonuna uygun olarak “Örgün eğitim kurumlarını tamamlamış, herhangi bir kademesinden ayrılmış veya bu sisteme hiç girmemiş genç kız ve kadınlarımıza değişik süre ve kademelerde düzenlenmiş modüler programlarla meslek eğitimi vermek” olan bir yaygın eğitim kurumu olarak açılmıştır. Şunu da belirtmek gerekir ki, Bu okulların genel amaçları sade basit el becerilerini geliştirmek değildir; Kadının toplumu şekillendirme konusunda temel faktör olduğu gerçeği ile hareket ederek, kadınlarımızın sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanda bilinçlendirilmesi, girişimci ve yenilikçi olmaları için de çalışır. Cihangir Halk Eğitimi Merkezi Okuma-Yazma bilen bireylerden üniversite öğrenimi yapmış olanlara kadar herkes girebilir. Hatta okuma yazma bilmeyen bireylere önce okuma yazma öğretimi yapılabilmekte veya yönlendirilmekte ve daha sonra istediği kursa katılması sağlanmaktadır. Yaş itibarıyla okulumuza zorunlu eğitim çağını tamamlamış her birey kayıt yaptırabilir. İlk açıldığı yıllar düşünüldüğünde, Her yaştan her eğitim seviyesinden öğrenci alabilmesi, ayrıca özel kursların veya belediyelerin kurs açmaması okullarımıza yüksek talep sağlamış, yaptığı her çalışma kadınlar tarafından benimsenmiştir. Yetmişli yıllarda süregelen sosyal etkinliklerin çok olmayışı, olanlara ise kadınların gidemeyişleri Okulumuza otomatik olarak sosyal etkinlik misyonu kazandırmıştır. Bu misyonla, kısıtlı imkân ve mekânlarıyla düzenlediği Defile, kermes ve sergiler, bir şenlik, bir festival havasında gerçekleşmiştir. Okulumuz programları çeşitli yıllarda gözden geçirilmiş o dönem için en yaygın olarak giyim, el sanatları, resim, çocuk gelişimi eğitimi, ev ve aile yönetimi, beslenme ve nakış alanlarında olmuştur. Giderek özel kursların benzer kurs açmaları, belediyelerin kendi bünyelerinde açtıkları kursların hızla yaygınlık kazanmaları talepte azalmalara neden olmuştur. Hızla azalan öğrenci sayısın artırmak maksadıyla program çeşitliliğine gidilmiş ve yeni alanlar açılmış, yeni atölyeler donatılmıştır.

 

KURUM OKUL BİNASI VE ÖZELLİKLERİ

 

Okulumuz, Cihangir yokuşundan aşağıya doğru giderken, karşıda beliren muhteşem deniz manzarasının büyüsüne kapılıp, farkına varılmayan, en az 250 yıllık, küçük bir binada, eğitim öğretimine devam etmektedir.

Hangi zamanda ne maksatla kullanıldığı net olmamakla birlikte, bazı kaynaklarda bitişiğinde bulunan Cihangir Camisiyle aynı zamanda yapıldığı ve Sübyan Mektebi olarak kullanıldığı tahminen belirtilmektedir. Bazı kaynaklara göre ise; Uzun süre Hafız Efendi adında bir zat tarafından Medrese olarak kullanıldığı yazılmaktadır.

Tapu kayıtlarında Kanuni Sultan Süleyman Vakfı adına kayıtlı iken İstanbul asliye 6. Hukuk Hâkimliğinin 26/18/966 tarih, 966/898 sayılı ilamına istinaden İstanbul Vilayeti özel idaresi adına “Ahşap Mektep” vasfıyla tescili yaptırılmıştır.

Binada 26 yıl Cihangir ilköğretim okulu eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmüş, dar gelmeye başlayınca, vakıftan bir sınıf ilave edilmiştir. (bahçe girişinde soldaki sınıfın tabanı vakfa aittir). Bina 1971 yılında İl Onayı ile okulumuz adına tahsis edilmiştir. 1972-1973 ders yılında okulumuz Eğitim Öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Bina, tek katlı, çoğunun kapısı bahçeye açılan, birbirinden bağımsız birimler, şeklinde bir yapıya sahiptir. Binada 1 Giyim Atölyesi, 1 El Sanatları Atölyesi, 1 Resim Atölyesi, 1 Seramik ve Cam Füzyon, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Çok Amaçlı sınıf, olmak üzere eğitim öğretim yapılan toplam altı (6) sınıf, 1 Öğretmenler Odası, 1 Müdür Odası, 1 Müdür Yardımcısı odası olarak kullanılan 3 birim, mutfak, depo, WC, gibi maksatlarla kullanılan 5 birim bulunmaktadır.

 

Bahçe Durumu:

            Bahçe alanında çevre düzenlemesi yapılmış, ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmaları da düzenli ve devamlı bir şekilde yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM VERİLERİ

1.1. Şube ve Öğrenci Sayıları

 

 

 

 

 

 


El Sanatları Tek.

Giyim ve Üretim Tek.

Resim

Seramik ve Cam Tek

Mesleki Gelişim, Açık Öğretim

Bilgisayar

İngilizce

İspanyolca

İşaret Dili

Halk Oyunları

Diksiyon

Okullar Hayat Olsun

Arapça

İş Güvenliği

Müzik

Okuma Yazma

MTSK

Hijyen

TOPLAM

Şube Sayısı

35

27

13

8

8

16

15

7

7


30


13

82

54


6


16


27


1

 

20

385

Öğrenci Sayısı

663

648

186

99

176

649

283

184

172

453

476

2365

983

413

256

203

106

 

 

853

9158

 

 

1.2. Öğrencilere İlişkin Veriler

 

 

 

Yıllara Göre Sınıf Mevcutları

Öğrenci Sayısına İlişkin Bilgiler

 

2011-2012

2012-2013

2013-2014

2014-2015

2015-2016

 

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Öğrenci Sayısı

186

5

296

9

327

31

2691

1386

4339

4819

Toplam Öğrenci Sayısı

191

305

          358

4077

        9158

 

2015-2016 TOPLAM KURSİYER VERİLERİ

 

 

2015-2016 TAM DÖNEM KURSİYER VERİLERİ

 

 

Açılan Kurs Sayısı

Kadın Kursiyer Sayısı

Erkek Kursiyer Sayısı

Toplam

Okuma Yazma Kursları

27

147

56

203

Meslek Kursları

                 156

2856

                 1269

4125

Genel Kurslar

202

3162

1668

4830

TOPLAM

                 385

6165

2993

9158

 

 

 

OKULUMUZUN ESKİ VE YENİ GÖRSELLERİ

 

ÖNCESİ

SONRASI

ÖNCESİSONRASI

ÖNCESİ

SONRASI

 

 

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ KAPSAMINDA AÇILAN KURSLARDAN GÖRÜNTÜLER

 

 

 

 

 

 

 

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ KAPSAMINDA AÇILAN KURSLARDAN GÖRÜNTÜLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ KURSU

 

 

 

DİKSİYON EĞİTİMİ KURSU

 

 

 

 

OKULUMUZ RESİM SERGİSİ AÇILIŞINDAN GÖRÜNTÜLER

 

 

 

 

 

 

 

DEĞERLİ SANATÇIMIZ AHMET ÖZHAN SERGİ AÇILIŞIMIZA KATILIM SAĞLADI

 

 

 

 

 

                                                                                

 

 

 

 

T.C.
BEYOĞLU KAYMAKAMLIĞI
Cihangir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü

 

 

 

 

BRİFİNG DOSYASI

2015-2016

 

 

İSTİKLAL MARŞI

 

 

 

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;     

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

 

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...

Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

 

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

 

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

 

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.

Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

 

 

 

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

 

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

 

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:

Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.

Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

 

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,

Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,

Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;

O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

 

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

 

M.Akif ERSOY

 

 

EĞİTİM POLİTİKAMIZ

 

Cihangir Halk Eğitimi Merkezi olarak çıktığımız bu yolda Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, Onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz diyen Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ilke ve inkılâplarının ışığında durmadan ilerleyen ve geleceğe umutla bakan bir gençlik yetiştirmeyi ilke edinmiş bulunmaktayız.

 

Eğitim, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Okulumuzda farklı ağırlıklar gösteren dallarda sanatçı yetiştirilmesi, toplumun sanatsal yapısının evrensel değerlere ulaştırılması, sanatın ve endüstrinin gelecek kuşaklara kendi meslek alanlarında yetkili ve bilgili elamanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Eğitimin hedefi, öğrencinin eğitim süresi boyunca yaratıcı gücünü açığa çıkarmak, sezgiler geliştirmek, araştırma, bulma, uygulama, deneme denetleme ve sonuçlandırma süreçlerini içeren bilimsel metotlar çerçevesinde düşünmesini kazandırmaktır. Öğrencinin çağdaş sanat ve bilimsel araştırma yöntemleri ile kazandığı bu yetenekleri endüstri alanında uygulaması arzulanmaktadır. Hizmetin amacı, sanatın duygusallığı ve bilimin araştırıcılığı içinde toplumun maddesel ve ruhsal ihtiyaçlarına cevap verirken, daha üst düzeyde zevkin gelişmesini sağlamak, eğitici ve sorumlu sanat üreticileri yetiştirmektir.

 

 

 

 

Alpay TÜRKKAN
Cihangir Halk Eğitimi
 Merkezi Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurum Adı

Cihangir Halk Eğitimi Merkezi

Adresi

Pürtelaş Hasan Efendi Mah. Samanyolu Sok. No:10 Cihangir/Beyoğlu

Telefon No

(0212) 2456338

Fax No

(0212) 2933219

Öğretim Şekli

Tam Gün Tam Yıl

Eposta Adresi

750005@meb.gov.tr

Web Adresi

www.cihangirhem.k12.tr

 

MİSYONUMUZ
Hayat boyu öğrenmeyi yaşam tarzı haline getirerek, bireyleri toplumsal hayatın içine çekmek, farklı alanlarda açılan kurslarla nitelikli bir meslek kazandırmak ve hayallerini gerçekleştirmelerini sağlamak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VİZYONUMUZ
   Bireylerin eğitim danışmanlığını üstlenen, zengin sanat ve kültürel etkinlikleri ile hedeflerine planlı bir şekilde yürüyebilen, örnek, lider bir kurum olmak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İDARİ KADROMUZ


Alpay TÜRKKAN
Kurum Müdürü


F.Selma ÇAKIR
Müdür Yardımcısı


Arzu SANCAR
Müdür Yardımcısı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        M.Resul ÖZENÇ
     Müdür Yardımcısı
 

 

 

 

 

 

EĞİTİM KADROMUZ

 

Neriman KAYA KELLECİ
Çocuk Gelişimi Öğretmeni

 

 


                                                                

 

 

Sezen ATA
İngilizce Öğretmeni

Gülten KABAK
El Sanatları Öğretmeni

Reyhan ÖZGÖNEN
Resim Öğretmeni

Faik TUNÇTAN
Okuma Yazma Öğretmeni

Önder SUCUK
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Nergis BİLTEKİN
Kurs Öğretmeni

Yasemin KETENCİOĞLU
Çocuk Gelişimi Öğretmeni

Sevgi GERGİN
Giyim Üretim Tek. Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KURUMUN TARİHÇESİ

Okulumuz, Cihangir yokuşundan aşağıya doğru giderken, karşıda beliren muhteşem deniz manzarasının büyüsüne kapılıp, farkına varılmayan, en az 250 yıllık, küçük bir binada, eğitim öğretimine devam etmektedir.Hangi zamanda ne maksatla kullanıldığı net olmamakla birlikte, bazı kaynaklarda bitişiğinde bulunan Cihangir Camisiyle aynı zamanda yapıldığı ve Sübyan Mektebi olarak kullanıldığı tahminen belirtilmektedir. Bazı kaynaklara göre ise; Uzun süre Hafız Efendi adında bir zat tarafından Medrese olarak kullanıldığı yazılmaktadır. Tapu kayıtlarında Kanuni Sultan Süleyman Vakfı adına kayıtlı iken İstanbul asliye 6. Hukuk Hâkimliği’nin26/18/966 tarih, 966/898 sayılı ilamına istinaden İstanbul Vilayeti özel idaresi adına “Ahşap Mektep” vasfıyla tescili yaptırılmıştır. Binada 26 yıl Cihangir ilköğretim okulu eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmüş, dar gelmeye başlayınca, vakıftan bir sınıf ilave edilmiştir. (bahçe girişinde soldaki sınıfın tabanı vakfa aittir). Bina 1971 yılında İl Onayı ile okulumuz adına tahsis edilmiştir.
1972-1973 ders yılında okulumuz Eğitim Öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Bina, tek katlı, çoğunun kapısı bahçeye açılan, birbirinden bağımsız birimler, şeklinde bir yapıya sahiptir. Binada 1 Giyim Atölyesi, 1 El Sanatları Atölyesi, 1 Resim Atölyesi, 1 Seramik ve Cam Füzyon, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Çok Amaçlı sınıf, olmak üzere eğitim öğretim yapılan toplam altı (6) sınıf, 1 Öğretmenler Odası, 1 Müdür Odası, 1 Müdür Yardımcısı odası olarak kullanılan 3 birim, mutfak, depo, WC, gibi maksatlarla kullanılan 5 birim bulunmaktadır.
Kuruluş amacı,  Dünden bugüne Eğitim ve kültürel Faaliyetleri Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü misyonuna uygun olarak “Örgün eğitim kurumlarını tamamlamış, herhangi bir kademesinden ayrılmış veya bu sisteme hiç girmemiş genç kız ve kadınlarımıza değişik süre ve kademelerde düzenlenmiş modüler programlarla meslek eğitimi vermek” olan bir yaygın eğitim kurumu olarak açılmıştır. Şunu da belirtmek gerekir ki, Bu okulların genel amaçları sade basit el becerilerini geliştirmek değildir; Kadının toplumu şekillendirme konusunda temel faktör olduğu gerçeği ile hareket ederek, kadınlarımızın sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanda bilinçlendirilmesi, girişimci ve yenilikçi olmaları için de çalışır. Cihangir Halk Eğitimi Merkezi Okuma-Yazma bilen bireylerden üniversite öğrenimi yapmış olanlara kadar herkes girebilir. Hatta okuma yazma bilmeyen bireylere önce okuma yazma öğretimi yapılabilmekte veya yönlendirilmekte ve daha sonra istediği kursa katılması sağlanmaktadır. Yaş itibarıyla okulumuza zorunlu eğitim çağını tamamlamış her birey kayıt yaptırabilir. İlk açıldığı yıllar düşünüldüğünde, Her yaştan her eğitim seviyesinden öğrenci alabilmesi, ayrıca özel kursların veya belediyelerin kurs açmaması okullarımıza yüksek talep sağlamış, yaptığı her çalışma kadınlar tarafından benimsenmiştir. Yetmişli yıllarda süregelen sosyal etkinliklerin çok olmayışı, olanlara ise kadınların gidemeyişleri Okulumuza otomatik olarak sosyal etkinlik misyonu kazandırmıştır. Bu misyonla, kısıtlı imkân ve mekânlarıyla düzenlediği Defile, kermes ve sergiler, bir şenlik, bir festival havasında gerçekleşmiştir. Okulumuz programları çeşitli yıllarda gözden geçirilmiş o dönem için en yaygın olarak giyim, el sanatları, resim, çocuk gelişimi eğitimi, ev ve aile yönetimi, beslenme ve nakış alanlarında olmuştur. Giderek özel kursların benzer kurs açmaları, belediyelerin kendi bünyelerinde açtıkları kursların hızla yaygınlık kazanmaları talepte azalmalara neden olmuştur. Hızla azalan öğrenci sayısın artırmak maksadıyla program çeşitliliğine gidilmiş ve yeni alanlar açılmış, yeni atölyeler donatılmıştır.

 

KURUM OKUL BİNASI VE ÖZELLİKLERİ

 

Okulumuz, Cihangir yokuşundan aşağıya doğru giderken, karşıda beliren muhteşem deniz manzarasının büyüsüne kapılıp, farkına varılmayan, en az 250 yıllık, küçük bir binada, eğitim öğretimine devam etmektedir.

Hangi zamanda ne maksatla kullanıldığı net olmamakla birlikte, bazı kaynaklarda bitişiğinde bulunan Cihangir Camisiyle aynı zamanda yapıldığı ve Sübyan Mektebi olarak kullanıldığı tahminen belirtilmektedir. Bazı kaynaklara göre ise; Uzun süre Hafız Efendi adında bir zat tarafından Medrese olarak kullanıldığı yazılmaktadır.

Tapu kayıtlarında Kanuni Sultan Süleyman Vakfı adına kayıtlı iken İstanbul asliye 6. Hukuk Hâkimliğinin 26/18/966 tarih, 966/898 sayılı ilamına istinaden İstanbul Vilayeti özel idaresi adına “Ahşap Mektep” vasfıyla tescili yaptırılmıştır.

Binada 26 yıl Cihangir ilköğretim okulu eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmüş, dar gelmeye başlayınca, vakıftan bir sınıf ilave edilmiştir. (bahçe girişinde soldaki sınıfın tabanı vakfa aittir). Bina 1971 yılında İl Onayı ile okulumuz adına tahsis edilmiştir. 1972-1973 ders yılında okulumuz Eğitim Öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Bina, tek katlı, çoğunun kapısı bahçeye açılan, birbirinden bağımsız birimler, şeklinde bir yapıya sahiptir. Binada 1 Giyim Atölyesi, 1 El Sanatları Atölyesi, 1 Resim Atölyesi, 1 Seramik ve Cam Füzyon, 1 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Çok Amaçlı sınıf, olmak üzere eğitim öğretim yapılan toplam altı (6) sınıf, 1 Öğretmenler Odası, 1 Müdür Odası, 1 Müdür Yardımcısı odası olarak kullanılan 3 birim, mutfak, depo, WC, gibi maksatlarla kullanılan 5 birim bulunmaktadır.

 

Bahçe Durumu:

            Bahçe alanında çevre düzenlemesi yapılmış, ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmaları da düzenli ve devamlı bir şekilde yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM VERİLERİ

1.1. Şube ve Öğrenci Sayıları

 

 

 

 

 

 


El Sanatları Tek.

Giyim ve Üretim Tek.

Resim

Seramik ve Cam Tek

Mesleki Gelişim, Açık Öğretim

Bilgisayar

İngilizce

İspanyolca

İşaret Dili

Halk Oyunları

Diksiyon

Okullar Hayat Olsun

Arapça

İş Güvenliği

Müzik

Okuma Yazma

MTSK

Hijyen

TOPLAM

Şube Sayısı

35

27

13

8

8

16

15

7

7


30


13

82

54


6


16


27


1

 

20

385

Öğrenci Sayısı

663

648

186

99

176

649

283

184

172

453

476

2365

983

413

256

203

106

 

 

853

9158

 

 

1.2. Öğrencilere İlişkin Veriler

 

 


Yıllara Göre Sınıf Mevcutları

Öğrenci Sayısına İlişkin Bilgiler

 

2011-2012

2012-2013

2013-2014

2014-2015

2015-2016

 

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Kız

Erkek

Öğrenci Sayısı

186

5

296

9

327

31

2691

1386

4339

4819

Toplam Öğrenci Sayısı

191

305

          358

4077

        9158

 

2015-2016 TOPLAM KURSİYER VERİLERİ

 


2015-2016 TAM DÖNEM KURSİYER VERİLERİ

 

 

Açılan Kurs Sayısı

Kadın Kursiyer Sayısı

Erkek Kursiyer Sayısı

Toplam

Okuma Yazma Kursları

27

147

56

203

Meslek Kursları

                 156

2856

                 1269

4125

Genel Kurslar

202

3162

1668

4830

TOPLAM

                 385

6165

2993

9158

 

 

 

OKULUMUZUN ESKİ VE YENİ GÖRSELLERİ

 

ÖNCESİ

SONRASI

ÖNCESİSONRASI

ÖNCESİ

SONRASI

 

 

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ KAPSAMINDA AÇILAN KURSLARDAN GÖRÜNTÜLER

 

 

 

 

 

 

 

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ KAPSAMINDA AÇILAN KURSLARDAN GÖRÜNTÜLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ KURSU

 

 

 

DİKSİYON EĞİTİMİ KURSU

 

 

 

 

OKULUMUZ RESİM SERGİSİ AÇILIŞINDAN GÖRÜNTÜLER

 

 

 

 

 

 

 

DEĞERLİ SANATÇIMIZ AHMET ÖZHAN SERGİ AÇILIŞIMIZA KATILIM SAĞLADI

 

MEB HABER

Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°