CİHANGİR HALK EĞİTİMİ MERKEZİ

En Büyük Savaş, Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır.

  • https://www.facebook.com/cihangirhalkeğitimmerkezi
ATATÜRK
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret162748
Üyelik Girişi
Site Haritası
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
ORYANTASYON EĞİTİMİ BAŞVURU FORMU
2016-2017 Yılı Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt İşlemleri - Sınav Tarihleri

2016-2017 Yılı Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt İşlemleri - Sınav Tarihleri

2016-2017 Yılı Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri-Tarihleri tüm ayrıntılar burada

21/07/2012 tarihinde  Millî Eğitim Bakanlığı Açık İlköğretim Okulu yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile birlikte ismi "Açık Öğretim Ortaokulu" olarak değiştirilmişti.

Açık Öğretim Ortaokulu'nun öğretim sistemi, örgün ortaokullarında yürütülen öğretim programlarıyla aynıdır.

Açık Öğretim Ortaokulu'nda bir öğretim yılı üç dönemden oluşmaktadır ve her dönemin sonunda “Dönem Sonu Sınavı” yapılmaktadır. Dönem sonunda sınavına girilen derslerden alınan puanlarla yıl sonu başarı puanı belirlenmektedir.

Sınav puanına göre, 45 ve üzeri alınan puan o dersin başarılmış olduğunun göstergesidir.  Sınavlar sonucunda sınıf ve ders geçme kriterlerini yerine getiren öğrenciler, Açık Öğretim Ortaokulu'ndan mezun olurlar. 

  • Açık Öğretim Ortaokulu'nda daha önceden kaydı bulunan öğrencilerin; öğrencilik haklarını devam ettirebilmeleri için her dönem kayıt yenilemeleri gerekir. Öğrenci ders seçimi yapıp sınava girebilmesi için yılda üç kez olan kayıt yenilemelerini mutlaka yapmak zorundadır.
  • Kayıt yenileyen veya yeni kayıt yaptıran öğrencilerin sınava girebilmeleri için dersler arasında tercih yapması gerekmektedir.
  • Bulunulan sınıfta başarısız en fazla 2 dersin, Türkçe dersi başarılı olmak koşuluyla ve o sınıfa ait Yıl Sonu Başarı Puan ortalamasının 50,00 ve üzerinde olması durumunda söz konusu başarısız ders/derslerin başarılı sayılması ortalama ile geçilen derslerdir. 

AÖO'DA YENİ KAYIT YAPTIRAN ADAYLAR

Açık Öğretim Ortaokulu’nda okumak isteyen ve aşağıda belirttiğimiz koşulları taşıyan öğrenciler Açık Öğretim Ortaokulu’na kayıt yaptırabilirler. Gerekli belgelerini tamamlayan adaylar 22 Ağustos 2016-23 Eylül 2016 tarihleri arasında tüm Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde kayıtlarını yaptırabilirler.

Açık Öğretim Ortaokuluna kimler kayıt yaptırabilir?

MEB AÖO'na şu şartları taşıyanlar kayıt yaptırabilir:

1.14 yaşından gün alanlar,

2. İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirenler,

3. İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,

4. Ortaokuldan ayrılanlar yada ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,

5. Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,

6. Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar. 

Kayıt için gerekli olan evraklar nelerdir?

1. Öğrenim Belgesinin aslı
2. Bir adet fotoğraf
3. Varsa Kalfalık, Ustalık Veya Usta Öğreticilik Belgesinin onaylı fotokopisi
4. Varsa Özürlü Sağlık Kurul Raporunun onaylı fotokopisi
5. Varsa Ücret Muafiyet Belgesinin onaylı fotokopisi
6. ​Ad, soyad, doğum tarihi vb. değişiklik olması durumunda mahkeme kararının onaylı fotokopisi

Kayıt ücreti

Yeni kayıt yaptıracak olan adayın, kayıt alınan tarihler arasında 30.00 TL sınav katılım ücretini Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası’na yatırması gerekmektedir.

Kayıt işlemlerini yürüten halk eğitimi merkezi ya da mesleki eğitim merkez  müdürlüklerinin vereceği hesaba ilk kayıt işlemleriiçin ayrıca 10.00 TL yatırılır.

Ders seçme

Açık Öğretim Ortaokulu’na yeni kayıt yaptıran öğrencilerin bir üst sınıftan en fazla 4 ders seçme hakları vardır. Zorunlu eğitim çağında olan öğrenciler ders seçme işlemi yapamazlar, sistem onlara otomatik olarak ders atamaktadır.

Yeni kayıt işleminin yapılabileceği tarih aralığında ders seçme işlemi yapılabilir ve seçtikleri derslerde değişiklik yapabilirler. Ders seçimi yapmayan öğrenciler için sistem otomatik olarak ders atamaktadır.

KAYIT YENİLEYECEK OLAN ADAYLAR 

  • Açık Öğretim Ortaokulu'nda öğrenimine devam eden öğrenciler,
  • Bir dönem kayıt yaptırmayıp donuk duruma düşen ve Açık Öğretim Ortaokulu'nda okurken tasdikname alarak ayrılan öğrenciler,
  • Tekrar öğrenimlerine devam etmek istediklerinde aldıkları tasdikname belgesinin aslı ile birlikte başvuranlar kayıt yenileme işlemi yaptırabilir. 

Kayıt Yenileme Sınav Katılım Ücreti

Açık öğretim ortaokulu'nda kayıt yenileme yaptıracak olan aday, kayıt alınan tarihler arasında 30,00 TL sınav katılım ücretini yatırmak için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası’na başvurmaları gereklidir.

Ders Seçme

Kayıt yenileme yapan öğrencilerin önceki dönem başaramadığı dersleri tekrar alması gerekmektedir. Bir öğrencinin sınava girebileceği toplam ders sayısı 12 dir. Sınav iki oturumda gerçekleşeceği için her oturumda 6 tane dersin sınavına girebilir. İsteyen öğrenciler bir önceki dönemden en fazla 4 ders seçimi daha yapabilirler. Fakat bulunduğu dönemde toplamda 9 dersin sınavına girmesi gereken bir kişi bir üst dönemden yalnızca 3 ders alabilmektedir.

Kayıt yenileme tarihi boyunca seçilen derslerde değişiklik yapılabilmektedir. Ders seçme işlemini yapamayan öğrenciler için sistem otomatik ders atamaktadır.

AÖO 2017 YILI SINAV TARİHLERİ

Açık öğretim okulu her yıl 3 dönemden oluşmaktadır ve her dönem sonunda sınav yapılmaktadır.

I. DÖNEM SINAVI               08.01.2017

II. DÖNEM SINAVI             26.03.2017

III. DÖNEM SINAVI            11.06.2017

AÖÖ 2016-2017 ÇALIŞMA-SINAV TAKVİMİ

 1.Dönem Kayıt İşlemleri Tamamlandı.

2016-2017 AÖO kayıt işlemleri 23 Eylül itibariyle sona erdi.

Sisteme yeni kayıt olanlar sisteme giriş yaparken şu maddeleri dikkatli okumalarında yarar var.En önemlisi İlk giriş yapıldığında yeni kayıt olanlar şifrelerini değiştirmeleri gerekiyor.

Kullanıcı adı ve şifreniz oluşturulduktan sonra dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

-Kullanıcı kodu ve şifre girişlerinde büyük harf, küçük harf ayrımına dikkat ediniz. Giriş bilgilerini size verildiği gibi yazınız.
-Şifrenizi başka kimseye vermeyiniz ve giriş sırasında görülmemesini sağlayınız.
-Halka açık bilgisayar kullanım yerlerinden sisteme giriş yapmayınız. Siz ayrıldıktan sonra yaptığınız işlemleri kaydeden programlar aracılığı ile giriş bilgileriniz ele geçirilebilir. Farklı bir yerde bilmediğiniz bir bilgisayardan sisteme girmek zorunda kalırsanız en kısa sürede şifrenizi mutlaka değiştiriniz.
-Size verilen kullanıcı kodu ve şifre sadece bir kullanıcı tarafından bilinmelidir. Eğer aynı işi yapan birden fazla kullanıcı varsa, her bir kullanıcı için ayrı kullanıcı kodu ve şifre alınmalıdır.
-Aldığınız bu şifre geçici olarak verilmiştir. Programa girdikten sonra verilen şifreyi istediğiniz başka bir şifre ile değiştiriniz.
-Verdiğiniz yeni şifre, isim, doğum tarihi, çocuk isimleri gibi kolay tahmin edilebilir bir şifre ya da klavye üzerinde seçilen bir seri (ZXCVBN) olmamalıdır. Şifre büyük harf, küçük harf, özel karakter (&,/,#) ve rakamlar içermelidir. Örnek: ieGM3$5B
-Şifrenizi güvenlik için belirli aralıklarla değiştiriniz.
-Kullanıcı kodunuzla, programlar içerisinde yaptığınız işlemler Bakanlık veritabanında kaydedilmektedir. Şifrenizin başkaları tarafından kullanılması durumunda, kullanan kişi tarafından yapılan işlemlerin sorumluluğu size ait olacaktır.
-Kullanıcı kodunu değiştiremezsiniz. Sadece o kullanıcı koduna ait şifreyi değiştirebilirsiniz.
-Programa girdikten sonra, 20 dakika hiçbir işlem yapılmazsa, güvenlik nedeniyle sistem bağlantınız otomatik olarak kesilecektir. Böyle bir durumda sisteme yeniden girmelisiniz.
-Şifreniz unutulduğunda sistem yöneticisi tarafından size tekrar geçici bir şifre verilir.
-Program açıkken bilgisayar başından ayrılmanız gerekiyorsa, programı açık bırakmayınız. Açık kalması gerekiyorsa parolalı ekran korumayı aktif hale getiriniz (Ayrıntılı bilgi için; Windows yardım ve destek içinde bulunan “Ekran koruyucu parolası kullanarak dosyaları korumak” bölümünü okuyunuz).
-Şifrenizi Bakanlıkta çalışan görevliler dahil hiç kimseye söylemeyiniz. Telefonla ya da size gönderilen bir elektronik postaya cevap olarak şifrenizi yazmayınız.
-Tarayıcı programlar kullanıcı girişlerini kolaylaştırmak için Otomatik Tamamlama (Auto Complete) seçeneği sağlamaktadırlar. Kullanıcı kodunuzun güvenliği için bu özelliği kapatınız. (İnternet Explorer / Araçlar /İnternet Seçenekleri / Gelişmiş / Satıriçi Otomatik Tamamlamayı Kullan bölümü seçili olmamalıdır.)

 

  
37789 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
MEB HABER

Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°